Бум електромобілів спровокував кобальтовий пузир

Один з головних страхів виробників електромобілів – дефіцит кобальту. Незамінний для батарей елемент добувають здебільшого в Конго, і страх залишитися без металу накрутив ціни. Але криза так і не настала, а обвал ринку для багатьох став несподіванкою.

Побоювання дефіциту кобальту тяжіють над ринком вже давно і активно ростуть разом з популярністю електротранспорту. Кобальт – невід’ємний елемент сучасних літій-іонних акумуляторів. Метал добувають здебільшого в Демократичній республіці Конго. Через це на зростання ціни впливає не тільки попит, але і корупція, а також загроза політичної нестабільності в африканській країні.

Вчені Joint Research Centre прогнозують, що гостра нестача кобальту може проявитися вже в 2025 році. Навіть якщо хтось до цього часу розробить бескобальтові батареї для електромобілів, для їх впровадження потрібно багато років. Через це поширення електрокарів може сповільнитися.

На тлі страшних прогнозів ціни за останні два роки зросли майже в три рази. Дійшло до того, що дорогий метал за допомогою складних схем почали красти зі складів в Європі, пише Bloomberg. Але паніка стихла, а криза так і не настала. І в середині минулого року ціни стрімко впали. А гірничорудні компанії, які спішно наростили видобуток металу рапортують про серйозні збитки.

Зростання цін викликав бум поставок з Конго. В цілому, всі пов’язані з доставкою і видобутком кобальту компанії повідомили про істотне нарощування обсягів. Найбільший гравець Glencore Plc збільшив видобуток з 27 тонн у 2017 році до 42 тонн в 2018. Число нелегальних шахтарів збільшилася вдвічі з 2016 по 2018.

Склади набивали металом, а тепер ціна впала майже на 60% в порівнянні з піковим значенням у квітні 2018. Пузир лопнув.

При цьому експерти як і раніше вірять, що в перспективі метал все одно відвоює своє. Цього року від кобальту чекають зростання на 16%. Очікується, що метал буде дорожчати і далі по мірі зростання виробництва електрокарів.

Ми також писали: Peugeot змінює слоган, щоб позначити свій перехід до ери електрокарів

Є невелика вірогідність, що бескобальтові батареї все ж швидше дійдуть до ринку. Так, Panasonic обіцяла вдвічі зменшити вміст дорогого кобальту в літій-іонних батареях. А винахідник і підприємець Кенан Сахін в минулому році заявив, що знайшов рішення. Його метод може знизити вміст кобальту в акумуляторних катодах до 4% з поточних 20%. Також Tesla заявляла, що хоче скоротити використання кобальту в акумуляторах до нуля.

Джерело: elektrovesti


Будьте у курсі останніх подій — підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook та канал в Telegram