Частка відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) у виробництві електроенергії в Європейському Союзі знову збільшилася в 2018 році, досягнувши 32,3%. Це відповідає зростанню більш ніж на два процентних пункти в порівнянні з попереднім роком.

Нові вітряні, сонячні електростанції та об’єкти генерації на біомасі потіснили вугілля в структурі генерації, особливо в Німеччині, Великобританії та Франції.

Водночас використання гідроенергії повернулося до свого нормального рівня, що дозволило знизити виробництво на основі природного газу. В результаті виробництво електроенергії на основі вугілля в ЄС у 2018 році впало на шість відсотків, а в порівнянні з 2012 роком воно знизилося на 30 відсотків.

Такі основні висновки нового дослідження електроенергетики ЄС, проведеного мозковими центрами Agora Energiewende (Німеччина) і Sandbag (Великобританія).

Динаміка структури виробництва електроенергії в Європі представлена ​​на верхньому графіку.

На частку Німеччини припадало майже половина виробництва електроенергії на основі бурого вугілля в Європі. Та до 2038 року Німеччина планує «вийти з вугілля» повністю.

«Європа доводить, що заміна вугільної генерації відновлюваними джерелами енергії є найшвидшим способом скорочення викидів парникових газів. Всього за шість років, між 2012 і 2018 роками, щорічні викиди CO2 європейських вугільних електростанцій скоротилися на 250 мільйонів тонн без збільшення викидів від газових електростанцій », – говорить Дейв Джонс, автор дослідження та аналітик Sandbag.

У 2018 році сонячна енергетика зросла приблизно на 10 ГВт (найпотужніші зростання за останні роки), її частка у виробництві склала 3,9%. У ряді країн частка сонця була набагато вище – в Італії (трохи менше як дев’ять відсотків), Греції (трохи менше як вісім відсотків) і Німеччини (близько семи відсотків).

За оптимістичним прогнозом ринок сонячної енергетики (річні введення нових потужностей) може вирости до 30 ГВт до 2022 року. Основна причина: зниження вартості модулів. У 2018 році вони були на 29 відсотків дешевше, ніж у 2017 р.

Вироблення сонячної енергії досягло свого піку в країнах Північної Європи через дуже спекотне і сухе літо 2018 року. Це допомогло заповнити прогалини у виробництві, викликані відмовою ГЕС, вітряних і атомних електростанцій в спекотне літо.

У шести країнах ЄС (Ірландія, Фінляндія, Польща, Швеція, Хорватія та Угорщина) частка сонця як і раніше не перевищує одного відсотка.

Попри зростання сонячної енергетики на 10 гігават, на частку ЄС сьогодні припадає менше як 10 відсотків світового ринку.

Зміна структури вироблення енергетики ЄС в 2017-2018 роках показано в наступній діаграмі:

Далі ми подивимося на зростання частки ВДЕ по роках в період 2010-2018, тут окремо виділені, сонячна, вітрова енергетика і біомаса.

Генерація на основі природного газу в 2018 році знизилася на 5% (-35 ТВт-год) в зв’язку з ростом вироблення ГЕС Іспанії, Італії та Франції. Вироблення на основі газу в Великобританії знижується другий рік поспіль, що витісняється офшорною вітроенергетикою. На графіку показано, скільки виробляли газові електростанції по роках і країнам:

Кінцева мета цього плану зрозуміла – декарбонізація енергетичного сектора Європи. Європейський союз Eurelectric вважає, що електроенергетика Європи може бути повністю декарбонізірована вже до 2045 року.

Джерело: ЕлектроВісті


Будьте у курсі останніх подій — підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook та канал в Telegram