Іспанія 2019 вибух на ринку сонячної енергетики
Фото: Gemasolar | Torresol Energy

Іспанський ринок сонячної енергетики обіцяє бути одним з найпотужніших у 2019 році, і це після того, як два роки тому уряд різко скоротив надання субсидій на існуючі та майбутні проекти сонячної енергетики та ввів “каральні” сонячні податки для нових об’єктів сонячної генерації.

Для довідки

Іспанія – перша з європейських країн за кількістю сонячних днів на рік. З 2005 року країна відігравала провідну роль у розвитку сонячної енергетики на європейському ринку. В 2008 році уряд країни поставив ціль досягти 12% загальної генерації від відновлюваних джерел енергії до 2010, а до 2020 року досягти встановленої PV потужності на рівні 20 ГВт. Однак у зв’язку з фінансовою кризою 2008 року уряд Іспанії різко скоротив надання субсидій на існуючі та майбутні проекти сонячної енергетики, а також скоротив заплановане збільшення потужності на 500 МВт на рік. Далі уряд вводить “каральні” сонячні податки для нових об’єктів сонячної генерації, тому між 2013 і 2016 роками реалізація нових проектів в Іспанії майже зовсім зупинилася, в той час як в інших провідних країнах зростання прискорювалося, в результаті – Іспанія втратила більшу частину свого світового статусу порівняно з такими країнами, як Німеччина, Китай і Японія.

6-7 листопада у Мадриді відбувся 5-ий Форум сонячної енергетики (V Solar Forum) під назвою «PV-технології на чолі енергетичної трансформації», який проводився іспанською асоціацією PV-індустрії UNEF. Аудиторія з більше ніж 600 представників Іспанії та інших країн, а також участь 50 доповідачів вищого рівня у 13 дискусійних панелях стали яскравим свідченням успіху форуму.

Представники сонячної енергетики чітко заявили, що галузь повністю готова досягти задекларованих урядом цільових обсягів виробництва електроенергії з відновлювальних джерел, у тому числі за рахунок 50-60 ГВт нових PV-потужностей, до 2030 року. Наразі галузь переживає фазу відродження.

5-ий Форум сонячної енергетики під назвою «PV-технології на чолі енергетичної трансформації»
Під час панельної дискусії на тему «Як прискорити розширення на ринку споживання власної енергії», надійшло чимало пропозицій, спрямованих на налагодження відносин довіри між галуззю та споживачами / Фото: pv magazine/V Foro Solar UNEF

В своєму привітальному виступі державний секретар з енергетики Хосе Домінгес Абаскаль задекларував нові цільові обсяги виробництва електроенергії з відновлювальних джерел на рівні 35% від загальних обсягів виробництва до 2030 року. Очікується, що сонячна енергетика покриватиме більше половини цих обсягів, що означатиме впровадження 50-60 ГВт нових потужностей.

За його словами, це виклик, який вимагає від компаній галузі активності та розвитку технологій. Він додав, що для реалізації цієї мети необхідно інвестувати близько 70 мільярдів євро. «Для Іспанії це унікальний історичний момент, яким вона повинна скористатися», – зазначив він.

Мігель Аріас Каньєте, комісар з енергетики та кліматичних дій у Єврокомісії, зі свого боку окреслив необхідні передумови для досягнення зазначеної мети, включаючи необхідність побудови більш конкурентного, інтегрованого ринку та забезпечення стабільності регуляторної бази. Він також наголосив на необхідності забезпечити об’єднання електричних мереж країн Європи та визначити загальноєвропейську стратегію зберігання електроенергії.

Ці плани, окрім іншого, вимагатимуть проведення реформ в електроенергетиці, покращення правового регулювання питань безпеки та скорочення процедур доступу та підключення до мереж. За словами президента UNEF Хорхе Барредо, це нагальні питання, що мають бути вирішені для досягнення задекларованих цільових завдань. «Сонячна енергетика забезпечує 19 тисяч робочих місць в Іспанії та інвестує 1,6% своїх доходів у дослідження та розробки», – зазначив він.

Якість є важливішою за кількістьХорхе Барредо сказав, що дуже задоволений результатами форуму. На його думку, найбільш позитивним аспектом є не лише кількість людей, які відвідали цей захід, але й «бажання учасників знайомитися один з одним і налагоджувати контакти».

Директор UNEF Хосе Доносо теж визнав успішність форуму, на якому навіть довелося закінчити реєстрацію раніше очікуваного часу через надзвичайний інтерес людей та обмежену площу приміщень. Він також погодився з Барредо, що успіх заходу полягав не лише у кількості учасників, а найголовніше в їх якості та готовності бути активними. «Було продемонстровано, що галузь готова розвивати сонячні проекти для досягнення задекларованих урядом цільових обсягів виробництва електроенергії з відновлювальних джерел», – зазначив він.

Ринок-лідер у Європі

На 13 дискусійних панелях було обговорено всі ключові питання та сегменти: споживання власної енергії, великі виробництва, приватні угоди про купівлю електроенергії, потужність електромереж, критерії доступу до мереж, фінансування, дигіталізація (оцифровування), політика, ринок електроенергії, технологічні новації, зберігання електроенергії та управління електростанціями.

З цілковитою впевненістю представник асоціації Solar Power Europe Рафаель Фаіт сказав, що «при обсягах виробництва від 4 до 6 ГВт Іспанія в 2019 році стане ринком-лідером у Європі».

А представник компанії Aleasoft Energy Forecasting Антоніо Дельгадо зазначив, що «наразі ми стоїмо на зламі розвитку, а Іспанія – це золота копальня». Для своїх розрахунків Aleasoft використовує штучний інтелект разом із класичними статистичними інструментами.

Дельгадо оголосив, що прогнозні ціни за угодами на купівлю електроенергії в Іспанії протягом наступних 10 років складатимуть у середньому 50 євро за 1 МВт. «Угоди про купівлю електроенергії є основним інструментом переходу до нового етапу розвитку», – сказав він.

Як довго це триватиме?

Незважаючи на помітний ентузіазм, представники галузі досі висловлюють невпевненість. Досі присутній острах провалу через проблеми кількарічної давнини, як поділився один з учасників під час перерви на каву. Це проявилося й у запитаннях аудиторії до доповідачів політичної панелі.

На жаль, ніхто з присутніх політичних діячів від партій «Громадяни», «Подемос», ІСРП та Народної партії не оголосив регуляторні пропозиції, що пропонуватимуться їх партіями для галузі.

В циклі запитань і відповідей один з учасників озвучив стурбованість галузі: «Як довго це триватиме? Чи буде споживання власної енергії знов скасовано? Чи створюватимуться інші правові перешкоди, які заважатимуть нам працювати?»

Читайте також: Приватна сонячна електростанція – маленький, але вигідний інвестиційний бізнес – погляд

Під час панельної дискусії на тему «Як прискорити розширення на ринку споживання власної енергії», надійшло чимало пропозицій, спрямованих на налагодження відносин довіри між галуззю та споживачами. Наприклад, Рафаель Клусеяс із Innover, Ісмаель Кліменте з Merlin Properties, Сергіо Лопез де Кастро з Fronius Spain та Мігель Торрес із Bodegas Torres говорили з неабияким гумором про екологічну відповідальність.

Вони також окреслили можливості подолання не лише політичних, але й споживацьких завад у споживанні власної енергії. Дійсно, протягом багатьох років причиною дорожнечі електроенергії в Іспанії вважалися надбавки та привілеї, які надавалися виробникам електроенергії з відновлювальних джерел, тому для багатьох людей відновлювальні джерела стали синонімом чогось поганого.

На думку учасників панелі, виходом із ситуації могло б стати використання ресурсів через споживання власної енергії тих компаній, які не працюють у вихідні, або включення споживання власної енергії до сертифікації енергоефективності будівель.

Один із коментарів від аудиторії знов-таки озвучив загальну громадську думку: «Сподіваємося, що який би уряд не став при владі, він не повернеться до практики потакання лобі Іспанської асоціації виробників електроенергії (UNESA)». Звичайно ж, будемо сподіватися.

Автор: ECOINSIDER


Будьте у курсі останніх подій — підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook та канал в Telegram