Якщо в останні місяці вам стало важко відслідковувати майбутні плани компаній Tesla Motors і SolarCity, то ви в цьому не самотні.

Різні галузі (сонячна енергетика, виробництво електромобілів, спільні поїздки на транспорті та багато інших) по всьому світу починають відчувати на собі вплив злиття цих компаній, що може значним чином змінити плани виробників і управлінців у різних країнах планети щодо розвитку їх бізнесу. Наразі у всіх на думці концепція інтегрованої сонячної скляної покрівлі – сонячного даху Tesla.

Ми вже чули про плани Tesla щодо повної інтеграції чистої енергетики – однокроковий процес скорочення викидів вуглецю, який передбачає поєднання сонячних панелей з вашим електромобілем Tesla. Тепер перейдемо до останніх новин: з виходом на ринок давно очікуваної сонячної черепиці Tesla ми побачили майбутнє PV-дахів та майбутнє Tesla. В одному можна бути впевненими: інтегрована в будівлю фотоелектрика (BIPV) становитиме значну частину майбутньої діяльності компанії Tesla Energy.

Останні новини щодо сонячної черепиці Tesla

Tesla розпочала приймати передплату за виготовлення сонячної черепиці у травні 2017 р. В січні 2018 р. компанія оголосила про нарощування виробництва сонячної черепиці на своїй Gigafactory в Баффало. Потім у середині травня вони завершили встановлення перших систем для перших за переліком замовників у Каліфорнії, що відбулося приблизно на півроку пізніше розрахункових термінів.

В серпні 2017 р. Ілон Маск зізнався, що він сам та один із керівників Tesla вже встановили сонячні дахи у своїх маєтках. Хоча компанія вже розпочала монтаж цих систем, відповідно до переліку очікуючих замовників, наразі незрозуміло, коли Tesla встановлюватиме такі дахи масово по всій країні. В серпні 2018 повідомили, що на кінець травня 2018 було завершено монтаж лише 12 сонячних дахів у Каліфорнії, яка є національним лідером ринку сонячних енергосистем. Постійні затримки у виконанні замовлень Tesla пояснює неідеальним технологічним процесом на Gigafactory в Баффало, збільшити ж обсяги виробництва вони планують до кінця 2018 р.

Вересень 2018 р. приніс інші новини: тепер вже повідомляють, що масове встановлення сонячних дахів ми побачимо нескоро. За інформацією CNBC, Маск сказав, що необхідно більше часу на перевірку всіх деталей і технологічних розрахунків по сонячній черепиці. «Протестувати реальну роботу цих систем можна лише безпосередньо на дахах. Тому, перш ніж встановлювати їх на будинки масово, ми повинні пересвідчитися, що всі елементи даху зможуть прослужити щонайменше тридцять років”, зазначив Маск на одній із зустрічей влітку 2018 р. На жаль, ця заява не містить жодних натяків на конкретні терміни. Тому, напевно в найближчому майбутньому нам не варто очікувати на широкомасштабний вихід у світ сонячних дахів Tesla.

Щоб надати потенційним покупцям сонячних дахів більше інформації, Tesla запустила калькулятор, який обраховує вартість дахової енергосистеми. Компанія також опублікувала базову цінову інформацію: замовники можуть очікувати, що сонячний дах їм коштуватиме приблизно 21,85 долара за квадратний фут.

Сонячний дах Tesla: що варто знати

Сонячний дах Tesla – це інтегрована в будівлю фотоелектрична (BIPV) система, яка поєднує функції сонячних панелей і дахової черепиці. Будинок із черепичним дахом Tesla – це повноцінне житло з одночасною можливістю генерувати сонячну енергію, але без необхідності встановлення сонячних панелей. Сонячна черепиця, зокрема розроблена компанією Tesla, вирішує проблему естетики, якою зазвичай переймаються власники будинків. Встановлення сонячного даху Tesla позбавляє необхідності встановлювати сонячні панелі для генерування електроенергії, які, на думку деяких власників нерухомості, псують зовнішній вигляд будинків. При цьому реальна вартість черепичних систем Tesla поки залишається невідомою.

Останні новини щодо сонячної черепиці Tesla
Сонячна черепиця Dow Powerhouse на одному з будинків у США. Dow закрила свою лінію з виробництва сонячної черепиці в червні 2016 р.

Чимало ентузіастів сонячної енергетики вважають, що сонячні енергосистеми мають бути естетичним і технічним удосконаленням та частиною загальної реновації будівлі, а не грубим модулем, банально прикріпленим до даху. Це зокрема було підкреслено Ілоном Маском у жовтні 2016 р. під час запуску виробництва нових дахових систем Tesla. Компанія має намір робити сонячні енергосистеми дедалі більш масовими, усуваючи будь-які естетичні питання, що можуть виникати у домовласників.
«Думаю, є принципова різниця між сонячними панелями на даху, які роблять ваш будинок іще красивішим, і тими, які його не прикрашають. Думаю, різниця буде просто як між днем і ніччю», зазначив Маск у своїй заяві напередодні офіційного запуску виробництва. А двома місяцями пізніше він особисто продемонстрував новий сонячний дах на багатолюдному заході у каліфорнійському передмісті, показавши, що його розробка настільки гармонійно інтегрована, що присутнім журналістам довелося спеціально пояснити, що будинок, який вони бачать, має на даху сонячну енергосистему.

Матеріали, з яких виготовляють сонячну черепицю Tesla

Новий сонячний дах пропонуватиметься в чотирьох варіантах дизайну: тосканська склочерепиця, шиферна склочерепиця, текстурована склочерепиця та матова склочерепиця.
Маск продемонстрував міцність своєї нової дахової продукції, протестувавши за допомогою різних важких предметів три класичні види черепиці та свою сонячну черепицю. Безперечно, лише покрівля Tesla змогла витримати це навантаження та тиск. «Вона зроблена з кварцу, – пояснив Маск. – Термін її експлуатації майже не обмежений». Зараз на сайті Tesla зазначено, що на дахову черепицю, яка використовується для сонячних енергосистем, встановлено «безстрокову гарантію» завдяки міцності скла.

Матеріали, з яких виготовляють сонячну черепицю Tesla
Чотири види покрівлі, представлені під час запуску виробництва сонячних дахів Tesla (зліва направо): тосканська склочерепиця, шиферна склочерепиця, текстурована склочерепиця, матова склочерепиця

С цими чотирма варіантами дизайну Tesla може сміливо виходити як на ринок сонячних енергосистем, так і на ринок покрівлі, пропонуючи конкурентні переваги на обох. Гарантія на сонячні панелі часто стає одним із ключових питань для домовласників, які опікуються терміном експлуатації та зносостійкістю систем із сонячними панелями.

Ще до запуску нових дахових сонячних систем Tesla ми знали, що компанія опрацьовувала ідеї з покрівлею. Справжнім сюрпризом була поява та застосування здогадно незломного скломатеріалу для черепиці. Після злиття Tesla та SolarCity, Tesla почала активно використовувати нові наявні ресурси. Окрім потужної технічної команди SolarCity, яка у майбутньому більше займатиметься будівництвом і менше монтажем, найважливішим для сонячних дахів Маска активом стане вражаюча продуктивність панелей Panasonic, а також зносостійкість черепиці та покрівлі.

Ціни та економіка сонячних дахів Tesla

Хоча Маск може погано спати від цього ночами, Tesla не є першою компанією, що запустила сонячні дахові системи. Розробки сонячної черепиці та сонячної покрівлі (зокрема компанією Dow) опрацьовувалися протягом багатьох років, і чимало компаній робили спроби розробити універсальну та вишукану дахову енергосистему, яка могла б бути власне матеріалом покрівлі, а не встановлюваним на дах окремим модулем.

Для Маска реальною інновацією стало виробництво сонячної енергосистеми, яка в першу чергу виконує роль даху. Хоча інтегрована в будівлю фотоелектрика протягом певного часу вже була на слуху, концепцію повністю сонячного даху досі нікому на вдавалося успішно вивести на ринок.

Сонячний дах Tesla: огляд сонячної черепиці Ілона МаскаЩо заважає Маску? Ціна та реальна продуктивність сонячної покрівлі Tesla – це два фактори, про які під час запуску Маск говорив якось непевно.

В кінцевому рахунку, сонячний дах – це продукт відмінної якості, який виготовляється з кварцу та фактично є незломним. Хоча розрахунки для всіх регіонів країни ще не остаточні, в Tesla повідомили, що їх дах коштуватиме 21,85 долара за квадратний фут.

Очевидно, що цей дах буде дуже дорогим порівняно з будь-якою традиційною даховою енергосистемою, однак він може бути конкурентоспроможним у довгостроковій перспективі, якщо врахувати економію на електроенергії.

Інший вирішальний фактор успіху нової дахової системи – це продуктивність. Маск стисло зупинився на цьому під час презентації, коли зазначив, що завдяки скломатеріалу, яким вкрито сонячні елементи, зниження продуктивності фотоелектричної покрівлі є мінімальним. Однак, у галузі, де нові рекорди PV-продуктивності оголошуються майже кожного місяця, а вартість сонячних енергосистем прямо залежить від того, наскільки добре сонячна панель виробляє електроенергію, реальні показники продуктивності нової покрівлі стануть критичними.

Чи варто чекати сонячного даху Tesla?

Сонячний дах і глянцева черепиця – це як раз те рішення, якого шукав Маск, щоб Tesla могла увійти в сонячну енергетику. В кінцевому рахунку, сонячний дах Tesla – це високоякісний покрівельний продукт із додатковими перевагами генерування сонячної електроенергії. Найліпші потенційні замовники сонячного даху Tesla (які можуть віддати цій продукції перевагу порівняно зі стандартними даховими сонячними панелями) – це домовласники, для яких пріоритетом є зносостійкість та естетика, а не разові витрати або максимізація довгострокової економії на електроенергії.

Читайте також: Автомобілем Tesla можна буде керувати завдяки смартфону — Ілон Маск


Будьте у курсі останніх подій — підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook та канал в Telegram